מאמר אורח

פגמים בגג ביתנו עלולים לגרום לנזקי רטיבות משמעותיים. לכן, תחזוקת משטח הגג היא קריטית בכדי לוודא שאין בלאי שהצטבר במהלך הקיץ ועלול לגרום לחדירת נוזלים לתוך חלל הבית.

מרבית בעלי הבתים במדינת ישראל נאלצים לבצע בדיקה שנתית, וזאת עקב צורת האיטום אשר מבוצעת. נכון, ישנן כמה שיטות לביצוע איטום גגות ראוי אך השכיחה ביותר היא באמצעות מריחת זפת חמה.

הסיבה לשימוש בשיטה זאת היא מפני שמדובר על אטימת מבנה הרמטית ובמחיר סביר לחלוטין. ישנה שיטה נוספת שנעשית על ידי יריעות ביטומניות אך מדובר על תהליך מורכב ביותר שדורש את שירותיהם של מומחים בתחום ובנוסף יקר משמעותית מזיפות הגג.

דברים שכדאי לדעת כאשר אוטמים את הגג:

מתחילים מהבסיס – בכדי לבצע עבודה מעולה שלא תגרום לנו להשכיר את שירותיה של חברה מקצועית במועד מוקדם מהרגיל, חשוב לוודא שגג ביתנו נקי לחלוטין מאשפה.

לאורך זמן, מצטברים על הגג עלים רבים, פסולת ומצטבר המון אבק. באמצעות סיור ראשוני על הגג, תוכלו לבצע ניקיון אבסולוטי שיהווה כבסיס למריחת הזפת או הלחמת היריעות. בזמן ניקיון השטח, כדאי לשים לב לשברים או סדקים שהצטברו ובעיקר באזור הדודים ובפינות הגג.

זיפות וסיוד הגג – השיטה הראשונה שבאמצעותה ניתן לבצע איטום גגות היא על ידי מריחת זפת רותחת. תוכלו לבצע את הפעולה הזאת באופן עצמאי אך אם אן ברשותכם את הכלים והידע המקצועי לבצע זאת רצוי ומומלץ להשכיר צוות מומחים בנושא.

הרתחת הזפת תגרום לחומר להפוך לצמיגי. ברגעים אלה כאשר עברנו את נקודת הרתיחה, ניתן למרוח את החומר לכל אורך משטח הגג. לאחר המריחה, הזפת תמלא את כל הפגמים בגג ותאלצו להמתין כיממה בכדי לוודא שהחומר התייבש לחלוטין. כאשר החומר מתקשה, הוא ממלא את תפקידו כחוסם מרכזי מכל האלמנטים השונים של הטבע כגון חרקים, גשמים ועוד.

העבודה אינה שלמה כל עוד לא בוצעה הלבנה לגג. כאמור, סיוד הגג קריטי מפני שתפקידו לשמור את טמפרטורת הבית נורמלית על ידי מניעה מהזפת השחור להתחמם יתר על המידה ולפלוט חום לתוך המרחב הפנימי. בנוסף, ההלבנה תמנע בלאי מהיר של הזפת.

איטום על ידי יריעות ביטומן – מדובר על יריעות עבות בצבע אפור. כפי שצוין, המחיר יקר באופן משמעותי מזיפות הגג ויכול להגיע לאלפי שקלים. ישנו חומר מיוחד בפינות של היריעות שאותן מחממים ומלחימים אחת לשנייה בצפיפות גבוהה. עם זאת, בניגוד לזפת, הלוחות עמידים מאוד ובדרך כלל חברות האיטום יתחייבו על שקט נפשי למשך תקופה של 20 שנים.

זכרו, איטום גגות ותחזוקת הבית מבחינה חיצונית קריטית מפני שבמקרה של חדירת נוזלים אתם עלולים לסבול מעובש שיכול להתפשט ולגרום לכשל מבחינה אסתטית ובריאותית יחד. לכן, וודאו שאתם מטפלים בביתכם באופן יעיל ואיכותי ובצורה כזאת תזכו לשנים רבות של נוחות ושקט.