במדינה חמה כמו שלנו, אירוע חוץ שמתקיים בעונת הקיץ מחייב הצללה איכותית. כאשר בוחרים את פתרון ההצללה, צריך להתחשב במספר פרמטרים:

  • גודל האירוע ומספר האנשים
  • גודל השטח שברצוננו להצל
  • באיזה אזור גיאוגרפי מתקיים האירוע? (בים יש רוחות חזקות וכדומה)
  • עד כמה ההצללה צריכה להיות הרמטית?

ומספר פרמטרים נוספים כגון עוצמת האור, לחות וכדומה.

הצללה לאירועים מפני השמש

הפתרונות הנוחים ביותר להצללה לאירועים המיועדים להערך תחת השמש, הם בדרך כלל בד לייקרה או רשת הצללה. שתיהן מספקות מספיק אוורור על מנת לא לכלוא את האורחים בתוך שכבה של אוויר חם. רשתות האוויר מגיעות ברמות שונות של הצללה בהתאם לשעות בו מתקיים האירוע.

לדוגמה, רשתות הצללה לאירועים שמתקיימים בשעות הצהריים יהיו בעלות אחוז הצללה גבוה ואילו רשתות הצללה לאירועים בשעות הערב תהיינה בעלות אחוז הצללה נמוך יותר – על מנת לנצל את מקור האור הטבעי בצורה הטובה ביותר.

מהו בד לייקרה?

הלייקרה הוא בד גמיש מאוד שניתן לעצב בצורות שונות והוא מגן גם מפני לחות בלילה ואפילו רוח (במידה והוא לא ממוקם מאוד גבוה). אם האירוע מתפרס על פני שטח גדול יחסית, ניתן להשתמש גם בשמשיות או גזיבו. הגזיבו מגיע בצורות שונות ובמידות הסטנדרטיות של 9 מ"ר יכול להכיל בקלות עד שמונה אנשים בנוחות.

מלבד הצללה לאורחים, השמשיות יכולות לספק גם הצללה מעל לדוכנים, והבסיס היצוק שלהן מבטיח שהן לא יזוזו גם ברוחות חזקות.

מחסה מפני הגשם

אם פתרון הצללה לאירועים צריך לספק מחסה מפני הגשם, הפתרון האפקטיבי ביותר הוא להשתמש באוהל עם גג ושילוב של סוכך מסך מהצדדים. סוכך מסך הוא סוכך אותו ניתן לפתוח ולסגור מהצדדים וההקמה שלו מהירה מאוד. הבד של הסוככים מורכב בדרך כלל מ-PVC שהוא חומר חזק הדוחה גשם ובעל יכולת איטום מושלמת. בבד משולבים בדרך כלל גם חלונות שקופים, כך שאפשר לראות את מה שקורה בחוץ מבלי להרגיש כלואים בפנים.

פתרונות קבועים למרבים לארח

יש כמובן גם לא מעט פתרונות קבועים המיועדים למי שמקיים אירועים רבים בחצר הבית או העסק באופן קבוע (אפילו אם מדובר רק בארוחת צהריים לכמה אורחים). פתרונות הצללה נפוצים הן: פרגולות רגילות מעץ או פרגולות אלומיניום חשמליות, כאשר דווקא הפרגולות החשמליות מאלומיניום הן המתאימות ביותר לשטחים גדולים.

הסיבה היא שהפרופיל שלהן עשוי מאלומיניום שהוא חומר קל יחסית וישנם מודלים עצמאיים שניתן לחבר אחד עם השני. הפתרונות החשמליים מספקים גם תאורה פנימית וכך חוסכים בעלויות.

מה עוד חשוב לדעת?

המחיר של פתרונות הצללה לאירועים יכול להגיע לאלפי שקלים גם לאירוע בודד, ולכן רצוי להתכונן מבעוד מועד ולקבל מספר הצעות מחיר, כשאתם רושמים את כל הפרמטרים החשובים מראש.

זכרו: מחיר זול מאוד יכול להעיד על פתרונות שלא תוכננו לאקלים הישראלי או מחסור בכוח האדם בשעת האירוע.

המאמר נכתב בשיתוף עם צוות חברת רנטליין.